Typowe mitologiczne raka i nieporozumienia

Niektóre popularne pomysły na to, jak rak rozpoczyna się i rozprzestrzenia – choć naukowo źle – może wydawać się sensowne, zwłaszcza wtedy, gdy te idee są zakorzenione w starych teoriach. Ale złe pomysły na raka mogą prowadzić do niepotrzebnych zmartwień, a nawet utrudnić dobre decyzje w zakresie zapobiegania i leczenia. Na tej stronie znajdują się najnowsze informacje naukowe dotyczące niektórych typowych mitów rakowych i nieporozumień.

Czy rak jest wyrokiem śmierci?

W Stanach Zjednoczonych prawdopodobieństwo umierania na raka spadło stale od lat 90. XX wieku. Pięcioletnie współczynniki przeżywalności niektórych nowotworów, takich jak rak piersi, prostaty i raków tarczycy, obecnie przekraczają 90 procent. 5-letnie przeżycie wszystkich nowotworów wynosi obecnie około 66 procent. Więcej informacji można znaleźć w raporcie rocznym dla Narodu w sprawie Raka .

Warto jednak zauważyć, że stawki te opierają się na danych pochodzących od dużej liczby osób. Jak długo pacjent cierpi na raka będzie żył i czy umrze z powodu choroby zależy od wielu czynników, w tym czy rak jest powolny czy szybko rośnie, ile raka rozprzestrzenił się w organizmie, czy dostępne są skuteczne metody leczenia, Ogólny stan zdrowia osoby i nie tylko.

Czy będzie jeść cukier czyni mój rak gorszym?

Stos ciasteczek

Nie. Chociaż badania wykazały, że komórki nowotworowe spożywają więcej cukru (glukozy) niż zwykłych komórek, żadne badania nie wykazały, że spożywanie cukru sprawi, że rak stanie się gorszy, lub jeśli przestaniesz jeść, twój nowotwór zmniejszy się lub zniknie. Jednak dieta wysokokrzemkowa może przyczynić się do nadmiernego przyrostu masy ciała, a otyłość jest związana ze zwiększonym ryzykiem rozwoju kilku rodzajów raka. Więcej informacji można znaleźć w arkuszu informacyjnym NCI o Otyłości i raku .

Czy sztuczne substancje słodzące powodują raka?

Uchwyt na pakiet słodzący szkła o różnych słodzikach

Nie. Badacze przeprowadzili badania dotyczące bezpieczeństwa sztucznych substancji słodzących (substytutów cukru) sacharyny (Sweet ‚N Low®, Sweet Twin®, NectaSweet®); Cyklaminian;Aspartam (Equal®, NutraSweet®); Acesulfam potasu (Sunett®, Sweet One®); Sukraloza (Splenda®); I neotamu i nie znalazł dowodów na to, że powodują raka u ludzi. Wszystkie te sztuczne substancje słodzące, z wyjątkiem cyklaminatu, zostały zatwierdzone przez Food and Drug Administration na sprzedaż w Stanach Zjednoczonych. Więcej informacji można znaleźć w arkuszu informacyjnym NCI dotyczącym sztucznych substancji słodzących i raka .

Czy rak jest zakaźny?

Ogólnie rzecz biorąc, nie. Rak nie jest chorobą zakaźną, która łatwo rozprzestrzenia się z człowieka na osobę. Jedyna sytuacja, w której rak może rozprzestrzeniać się z jednej osoby na drugą, dotyczy transplantacji narządów lub tkanek. Osoba, która otrzymuje narząd lub tkankę od dawcy, który miał raka w przeszłości, może być w przyszłości narażony na zwiększone ryzyko wystąpienia raka związanego z przeszczepami.Jednak ryzyko to jest bardzo niskie – około dwóch przypadków raka na 10 000 przeszczepów narządów. Lekarze unikają stosowania narządów lub tkanek od dawców, u których wystąpiły raka.

U niektórych osób raka mogą być spowodowane przez niektóre wirusy (niektóre rodzaje wirusa brodawczaka ludzkiego, lub na przykład HPV) oraz bakterie (takie jak Helicobacter pylori ). Chociaż wirus lub bakteria może rozprzestrzeniać się od osoby do osoby, nowotwory, które czasami powodują, nie mogą rozprzestrzeniać się od osoby do osoby. Więcej informacji na temat wirusów i bakterii powodujących raka można znaleźć w arkuszach informacyjnych NCI dotyczących Helicobacter pylori i raka , HPV i raka oraz szczepionek przeciwko rakowi .

Czy moje nastawienie pozytywne lub negatywne determinuje moje ryzyko lub prawdopodobne wyzdrowienie z raka?

Żółte buźki

Do tej pory nie ma przekonujących dowodów naukowych, które łączą „postawę” osoby z jej ryzykiem rozwoju lub umierania z powodu raka. Jeśli masz raka, czuję się smutny, zły lub zniechęcony czasem i pozytywnie lub optymistycznie w innych momentach. Ludzie z pozytywnym nastawieniem mogą mieć większe szanse na utrzymanie kontaktów społecznych i pozostań aktywnymi, a aktywność fizyczna i wsparcie emocjonalne mogą pomóc radzić sobie z rakiem. Więcej informacji można znaleźć w arkuszu informacyjnym NCI o stresie psychicznym i raku .

Czy chirurgia rakowa lub biopsja guza powodują rozprzestrzenianie się raka w ciele?

Kilka lekarzy i pielęgniarek wykonujących zabieg

Szansa, że ​​operacja spowoduje raka do rozprzestrzeniania się na inne części ciała jest bardzo mała. Po standardowych zabiegach chirurdzy stosują specjalne metody i podejmują wiele kroków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych podczas biopsji lub operacji usunięcia nowotworów. Na przykład, jeśli muszą usunąć tkanki z więcej niż jednego obszaru ciała, wykorzystują różne narzędzia chirurgiczne dla każdego obszaru. Aby uzyskać informacje o tym, jak rak rozprzestrzenia się w organizmie, zapoznaj się z naszymi informacjami na temat rakaprzerzutowego .

Czy rak będzie się gorszy, jeśli zostanie wystawiony na działanie powietrza?

Nie. Narażenie na działanie powietrza nie powoduje, że nowotwory rosną szybciej lub powodują raka do rozprzestrzeniania się na inne części ciała. Aby uzyskać informacje o tym, jak rak rozprzestrzenia się w organizmie, zapoznaj się z naszymi informacjami na temat rakaprzerzutowego .

Czy telefony komórkowe powodują raka?

M? Odych m ?? czyzn na telefon komórkowy

Nie, nie według najlepszych badań ukończonych do tej pory. Rak jest spowodowany przez mutacje genetyczne, a telefony komórkowe emitują rodzaj energii o małej częstotliwości, która nie uszkadza genów. Więcej informacji można znaleźć w arkuszu informacyjnym NCI o telefonach komórkowych i ryzyku raka .

Czy linie energetyczne powodują raka?

Nie, nie według najlepszych badań ukończonych do tej pory. Linie energetyczne emitują energię elektryczną i magnetyczną. Energia elektryczna emitowana przez linie energetyczne jest łatwo ekranowana lub osłabiona przez ściany i inne przedmioty. Energia magnetyczna emitowana przez linie energetyczne jest niską częstotliwością promieniowania, która nie uszkadza genów. Więcej informacji można znaleźć w arkuszu informacyjnym NCI dotyczącym pola elektromagnetycznego i raka .

Czy istnieją produkty ziołowe, które mogą leczyć raka?

Kapsułki ziołowe

Nie. Chociaż niektóre badania sugerują, że alternatywne lub uzupełniające terapie, w tym niektóre zioła, mogą pomóc pacjentom radzić sobie z skutkami ubocznymi leczenia raka, nie wykazano, że produkty ziołowe są skuteczne w leczeniu raka. W rzeczywistości niektóre ziołowe produkty mogą być szkodliwe podczas stosowania chemioterapii lub radioterapii, ponieważ mogą zakłócić działanie tych metod. Pacjenci z rakiem powinni porozmawiać z lekarzem na temat jakichkolwiek uzupełniających i alternatywnych produktów medycznych, w tym witamin i preparatów ziołowych – które mogą być stosowane. Więcej informacji można znaleźć w sekcji Botanicals / Herbal Products w dziale Tematyka w terapii zintegrowanej, alternatywnej i uzupełniającej .

Jeśli ktoś w mojej rodzinie cierpi na raka, czy ja też mam raka?

Rodzina wykazująca trzy pokolenia

Niekoniecznie. Rak jest spowodowany przez szkodliwe zmiany (mutacje) genów. Tylko około 5 do 10 procent raków jest spowodowanych przez szkodliwe mutacje dziedziczne od rodziców osoby. W rodzinach z dziedziczną mutacją powodującą raka wiele członków rodziny często rozwija ten sam rodzaj raka. Te nowotwory nazywane są „rodzinnymi” lub „dziedzicznymi” nowotworami.

Pozostałe 90 do 95 procent raka jest spowodowane przez mutacje zachodzące w ciągu życia osoby jako naturalny efekt starzenia i narażenia na czynniki środowiskowe, takie jak dym tytoniowy i promieniowanie. Te nowotwory nazywane są „nie-dziedzicznymi” lub „spontanicznymi” nowotworami. Więcej informacji na temat ryzyka zachorowania na raka można znaleźć w arkuszu informacyjnym NCI dotyczącym badań genetycznych dotyczących dziedzicznych zespołów raka, przyczyn raka i czynników ryzyka .

Jeśli nikt z mojej rodziny nie miał raka, czy to oznacza, że ​​jestem wolny od ryzyka?

Nie. Na podstawie najnowszych danych około 40 procent mężczyzn i kobiet będzie rozpoznawać raka w pewnym momencie podczas swojego życia. Większość nowotworów jest spowodowana zmianami genetycznymi zachodzącymi w ciągu całego życia każdego człowieka jako naturalny efekt starzenia się i narażenia na czynniki środowiskowe, takie jak dym tytoniowy i promieniowanie. Inne czynniki, takie jak to, jakie jedzenie jesz, ile jesz, czy ćwiczysz, może mieć również wpływ na ryzyko wystąpienia raka. Aby uzyskać więcej informacji, zobaczprzyczyny raka i czynniki ryzyka .

Czy antyperspiranty lub dezodoranty powodują raka piersi?

Kobieta stosowania dezodorantu

Nie. Najlepsze badania dotychczas nie znalazły dowodów łączących chemikalia zwykle występujące w antyperspirantach i dezodorantach ze zmianami w tkance piersiowej. Więcej informacji można znaleźć w arkuszu informacyjnym NCI dotyczącym środków antyperspiracyjnych / dezodorantów i raka piersi .

Czy stosowanie farb do włosów zwiększa ryzyko zachorowania na raka?

Stosowanie koloru włosów

Nie ma przekonujących dowodów naukowych, że stosowanie osobistego farbowania włosów zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Niektóre badania sugerują jednak, że fryzjerzy i fryzjerowie, którzy regularnie narażeni są na duże ilości farb do włosów i innych produktów chemicznych, mogą zwiększać ryzyko raka pęcherza moczowego. Więcej informacji można znaleźć w arkuszu informacyjnym NCI dotyczącym b