Rak nowotworowy

Przerzut; Rysunek przedstawia pierwotny rak, który rozprzestrzenił się z jelita grubego do innych części ciała (płuca i mózg). Wstawka przedstawia komórki nowotworowe rozprzestrzeniające się od raka pierwotnego, przez układ krwi i chłoniaka, do innej części ciała, u której powstaje guz przerzutowy.POWIĘKSZAĆ

W przerzutach komórki nowotworowe odbiegają od miejsca, w którym pierwotnie powstały (raka pierwotnego), przemieszczają się przez układ krwi lub układu chłonnego i tworzą nowe guzy (nowotwory przerzutowe) w innych częściach ciała. Nowotwór przerzutowy jest tego samego typu nowotworem, co nowotwór pierwotny.

Co to jest rakotwórczy rak?

Głównym powodem raka jest tak poważne jest jego zdolność do rozprzestrzeniania się w organizmie. Komórki rakowe mogą rozprzestrzeniać się lokalnie, przenosząc się do pobliskiej normalnej tkanki. Rak może także rozciągać się w okolicy, do pobliskich węzłów chłonnych, tkanek lub narządów.I może rozprzestrzeniać się na odległe części ciała. Kiedy to się dzieje, nazywa się rakiem przerzutowym. Dla wielu typów nowotworów jest on nazywany rakiem IV stopnia (4). Proces, w jaki komórki rakowe rozprzestrzeniają się na inne części ciała, nazywa się przerzutami.

Obserwowane pod mikroskopem i badane w inny sposób, przerzuty komórek nowotworowych mają cechy takie, jak nowotwór pierwotny, a nie komórki w miejscu, w którym znajduje się nowotwór. W ten sposób lekarze mogą stwierdzić, że to rak rozprzestrzenia się z innej części ciała.

Rak nowotworowy ma taką samą nazwę jak rak pierwotny. Na przykład rak piersi, który rozprzestrzenia się na płuca, nazywa się przerzutowym rakiem piersi, a nie rakiem płuca. Jest leczony jako rak piersi w stadium IV, a nie jako rak płuca.

Czasami, gdy ludzie są diagnozowani rakiem przerzutowym, lekarze nie mogą powiedzieć, gdzie się zaczęła. Ten typ raka nazywa się rakiem o nieznanym pierwotnym pochodzeniu lub CUP. Więcej informacji można znaleźć na stronie nowotworów nieznanej strony głównej .

Kiedy nowy nowotwór pierwotny występuje u osoby z rakiem, jest on znany jako drugi pierwotny rak. Drugi pierwotny rak jest rzadki. Przez większość czasu, kiedy ktoś, kto miał raka miał raka ponownie, oznacza to, że pierwszy rak pierwotny powrócił.

Jak raka rozprzestrzenia się

Podczas przerzutu komórki nowotworowe rozprzestrzeniają się z miejsca w ciele, w którym powstały one po raz pierwszy w inne części ciała.

Komórki rakowe rozprzestrzeniają się przez ciało w szeregu kroków. Kroki te obejmują:

  1. Wchodząc do lub zbliżając się do pobliskiej normalnej tkanki
  2. Przechodząc przez ścianę pobliskich węzłów chłonnych lub naczyń krwionośnych
  3. Przechodząc przez układ limfatyczny i krążenie krwi do innych części ciała
  4. Zatrzymując się w małych naczyniach krwionośnych w odległym miejscu, atakując ściany naczyń krwionośnych i przenosząc się do otaczającej tkanki
  5. Rosną w tej tkance aż do powstania maleńkiego guza
  6. Powoduje wzrastanie nowych naczyń krwionośnych, które tworzą dopływ krwi, który pozwala na rozwój guza

Przez większość czasu rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych umiera w pewnym momencie w tym procesie. Ale, jeśli tylko warunki sprzyjają komórkom nowotworowym na każdym kroku, niektóre z nich mogą tworzyć nowe guzy w innych częściach ciała. Przerzutowe komórki nowotworowe mogą pozostawać nieaktywne w odległym miejscu przez wiele lat, zanim zaczną rosnąć, jeśli w ogóle.

Gdzie raka rozprzestrzenia się

Rak może rozprzestrzeniać się na większość części ciała, chociaż różne rodzaje nowotworów częściej rozprzestrzeniają się na niektóre obszary niż inne. Najczęstsze miejsca, w których rozprzestrzenia się rak to kości, wątroba i płuca. Poniższa lista przedstawia najczęstsze miejsca przerzutów, nie włączając węzłów chłonnych, w przypadku niektórych typowych nowotworów:

Wspólne miejsca przerzutu
Rodzaj raka Główne miejsca przerzutu
Pęcherz Kości, wątroba, płuca
Pierś Kości, mózgu, wątroby, płuc
Dwukropek Wątroba, płuca, otrzewna
Nerka Nadnercza, kości, mózgu, wątroby, płuc
Płuco Nadnercza, kości, mózgu, wątroby, innych płuc
Czerniak Kości, mózg, wątroba, płuca, skóra, mięśnie
Jajnik Wątroba, płuca, otrzewna
Trzustka Wątroba, płuca, otrzewna
Prostata Nadnercza, kości, wątroby, płuca
Odbytniczy Wątroba, płuca, otrzewna
Żołądek Wątroba, płuca, otrzewna
Tarczyca Kości, wątroba, płuca
Macica Kości, wątroba, płuca, otrzewna, pochwa

Objawy raka przerzutowego

Rak nowotworowy nie zawsze powoduje objawy. W przypadku wystąpienia objawów ich natura i częstość zależeć będą od rozmiaru i lokalizacji guzów przerzutowych. Niektóre typowe objawy raka przerzutowego obejmują:

  • Ból i złamania, gdy nowotwór rozprzestrzenił się do kości
  • Ból głowy, drgawki lub zawroty głowy, gdy rak rozprzestrzenia się w mózgu
  • Duszność, kiedy nowotwór rozprzestrzenił się na płuca
  • Żółtaczka lub obrzęk w brzuchu, gdy rak rozprzestrzenia się w wątrobie

Leczenie raka gruczołu krokowego

Kiedy rak rozprzestrzenia się, może być trudne do kontrolowania. Chociaż niektóre typy raka przerzutowego można wyleczyć przy użyciu aktualnych metod leczenia, większość nie może. Mimo to, istnieją zabiegi dla wszystkich pacjentów z rakiem przerzutowym. Celem tych metod jest zatrzymanie lub spowolnienie wzrostu nowotworu lub złagodzenie objawów wywołanych przez to. W niektórych przypadkach leczenie raka przerzutowego może wydłużyć życie.

Leczenie może zależeć od rodzaju nowotworu pierwotnego, gdzie rozprzestrzeniło się, leczenia, jaki miałeś w przeszłości, oraz ogólnego stanu zdrowia. Aby dowiedzieć się więcej na temat opcji leczenia, w tym prób klinicznych, znajdź typ raka wśród podsumowań informacjidotyczących raka PDQ® dla leczenia dorosłych i leczenia pediatrycznego .

Kiedy rak gruczołu krokowego nie może być kontrolowany

Jeśli powiedziano nam, że masz rak z przerzutami, którego nie można już kontrolować, ty i Twoi bliscy mogą chcieć przedyskutować opiekę z końca życia. Nawet jeśli zdecydujesz się na dalsze leczenie, aby spróbować zmniejszyć raka lub kontrolować jego wzrost, możesz zawsze otrzymywać opiekę paliatywną w celu kontrolowania objawów raka i działań niepożądanych. Informacje na temat radzenia sobie z planami opieki zdrowotnej i ich planowania są dostępne w sekcji Advanced Cancer .

W toku badań

Naukowcy badają nowe sposoby zabijania lub powstrzymywania wzrostu pierwotnych i przerzutowych komórek nowotworowych. Badania to obejmują sposoby, aby pomóc organizmowi w walce z rakiem. Naukowcy próbują również znaleźć sposoby zakłócania etapów procesu umożliwiającego rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych. Odwiedź stronę Przerzuty raka w celu uzyskania informacji o bieżących badaniach finansowanych przez NCI.